Köylerimiz Kasabalarımız Foto Galeri Video Galeri Radyo bozkır Bozkır TV Misyonumuz
 
 
  
ANASAYFA BOZKIR ZİYARETÇİ DEFTERİ SOHBET ODASI FORUM SÖZ SİZDE KİM NEREDE KÜNYE BİZE ULAŞIN
KÜLTÜR DİLİYLE BOZKIR
 
Eğitimci ve yazar Ali Ulvi Ülker "Kültür Diliyle Bozkır" adlı kitap çalışmasıyla İlçemiz Bozkır'ın ve kültürümüzü kendine has özellikleriyle ele alarak, Bozkır'ın tanıtılmasına bir kültür elçisi gibi katkı sağlamaya devam ediyor. "KÜLTÜR DİLİYLE BOZKIR" adlı kitabın yazarı hemşehrimiz Ali Ulvi ÜLKER, Bozkır ilçesini ve çevre köylerini kaleme alarak kültürümüzün ve geleneklerimizin kendimizden sonra gelecek nesillerimize aktarılmasını çıkardığı kitaplar serisine bir yenisini daha eklemesi ilçe halkı tarafından takdirle karşılandı.

Ali Ulvi ÜLKER KİMDİR?
Ali Ulvi Ülker, 1962 yılında doğdu. İlkokulu Konya Ilgın Argıthanı'nda, ortaokulu Konya'da, Öğretmen Lisesi'ni Konya Akşehir'de bitirdi. Denizli Eğitim Yüksekokulu'ndan 1984 yılında mezun olduktan sonra, 1985 yılından itibaren Samsun'da öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 1990 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitiren Ülker, 1991 yılında Konya Bozkır'a öğretmen olarak atandı. 1991 yaz döneminde Balıkesir'de başladığı Askerlik görevini, İstanbul'da sürdürüp Nisan 1992'de Edirne Keşan'da tamamladı.

1993 yılında başladığı Konya Bozkır İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğü görevini Temmuz 2002'ye kadar yaptıktan sonra T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'ne Şube Müdürü olarak atanan Ali Ulvi Ülker, evli ve iki çocuk babasıdır. 1988 yılında "Bozkır Güldestesi" adlı bir şiir kitabı yayınlanan Ali Ulvi Ülker'in Bozkır ilçesi ile ilgili tarihi, coğrafi ve kültürel yönlerden araştırma çalışmaları bulunmaktadır. Ülker, imza attığı kitabın önsözünde şunları kaydediyor; "İnsanlar atalarından kendi yaşantılarına miras olarak kalan kültürel unsurlara sahip olmaları ile geleceklerine yön vererek hayatlarını sürdürmektedirler. Yaşamaları süreklilik esesına dayalı kültürel ve folklorik değerlerin, insanların kendinden sonra gelecek nesillere aktarılması da bir görevdir. Bu görev, toplumların ve milletlerin geçmişteki maddi ve yaşantılarının iyi bilinerek, bugün denilen köprü ile gelecek günlere aktarılması ile yerine getirilmiş olur.
Konya'nın şirin Bozkır İlçesi güzellikleriyle herkesin dikkatini çekerek ve göz doldurmaya devam ediyor. Günümüzde insanların kendi memleketlerini tarihi ve sosyo kültürel yönden tanıma ve bilme istekleri ile ilgili olarak yazılan kitap çalışmalarının azlığı dikkat çekmektedir. Zamanın hızla akıp gittiği çağımızda, folklor değerlerimizin unutularak ortadadan kalkmalarının önüne geçebilmek için; Üniversitelerimiz tarafından veya onların temsilcileri nezaretinde, halkbilimin amaç ve ilkelerine göre hazırlanacak çalışmaların, azlıktan kurtarılarak çoğaltılması ile halkımızın istifadesine sunulması Türk Kültürü'ne katkılar sağlayacak ve gelişimini hızlandıracaktır. Mensubu olmakla her zaman gurur duyduğumuz, büyük Türk Milleti'nin sahibi olduğu Türk Kültürü'ne bir nebze olsun katkıda bulunarak ve gelişimini hızlandırmak için hazırlanan ve "Kültür Diliyle Bozkır" adını verdiğimiz bu kitap, Konya İli'ne bağlı Bozkır İlçesi Halkbilim unsurlarının dille anlatımından meydana gelmiştir.

Bu çalışmanın hazırlanmasındaki ana amaç; eskiden hep var olan, ancak kitabi temellere dayandıralamayan Bozkır Halkbilim diyebileceğimiz kültürel evanterin, imkanlar ve araştırmalar ölçüsünde tespitlerinin yapılarak ortaya çıkarılması ile bu envanterin; Devletimizin temel dinamiklerinden olan Türk Kültürü'nü besleyen ana kaynaklarından birisi konumuna getirilmesi bu çalışmanın gelecekteki nesillere aktarılmasına vesile olmaktır. Uzun zamandan berin çalışması yapılan bu kitabın hazırlanmasında öncelikle arşivler taranmış, kitaptaki her alanla ilglii olarak imkanlar ölçüsünde alan çalışmaları ile bire-bir görüşmeler yapılmış, metinlere gerekli olan fotoğraflar çekilmiş veya temin edilmiş, akademisyenlerin Doç. Dr. Mustafa DELİCAN, Doç. Dr. Muhittin TUŞ, Yrd. Doç. Mustafa YILMAZ, Dr. Naci BAKIRCI'YA danışılarak kitap meydana getirilmiştir. Bu kitabın yazılmasına en büyük vesile olan, yetişmemizde olağanüstü gayretler gösterip bunun için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, Türk Kültürü ile Bozkır Sevdası'nı gönlümüze ve beynimize nakşeden babam merhum Abdulaziz (Durmuş) ÜLKER'e burada Allah'tan rahmetler diliyorum.

Ayrıca bu kitabın meydana gelmesinde yardım ve destekleri bulunan;
"Bozkır Kaymakamı Hasan Gözen, Bakırköy Kaymakamı Hasan Bağcı, Personel Yüzbaşı Mehmet Ünlü, Bozkır Belediye Başkanı Lokman Ciğerci, Çorlu Belediye Başkanı Dr. Rauf Çetiner, Ahırlı Belediye Başkanı Mehmet Taşan, Yalıbüyük Belediye Başkanı Asuman Topkara, Çağlayan Belediye Başkanı Musa Cambaz, Dere Belediye Başkanı Mustafa Şahin, Dereiçi Belediye Başkanı Musa Gözet, Hamzalar Belediye Başkanı Mehmet Ali Ak, Harmanpınar Belediye Başkanı Kerim Güven, Hisarlık Belediye Başkanı Şerafettin Zorlu, Sarıoğlan Belediye Başkanı İsmail Atasoy, Sorkun Belediye Başkanı Ahmet Uyar, Söğüt Belediye Başkanı Hasan Özçelik, Üçpınar Belediye Başkanı İrfan Özdemir, Bozkırlılar Derneği Başkanı Nuri Yüceer, Bozkırlılar Vakfı Başkanı Kamil Bilgin, Bozkırlılar Vakfı Konya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Ünlü ile üyeleri, Nuri Odacı, Ankara Bozkırlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Basri Yalçınkaya, Yeni Yüzyıl Derneği Başkanı İbrahim Akbulut ve dernek mensupları, Bozkır ilçesi Çağlayan, Dere, Dereiçi, Harmanpınar, Hamzalar, Hisarlık, Sarıoğlan, Sorgun, Söğüt ve Üçpınar Kasabaları Halkı, Bozkır İlçesi'ne bağlı bütün köy halkı ile muhtarları, Konya, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve diğer illerimizde örgütlenmiş ve örgütlenmekte olan; Bozkır, Köy, Kasaba Dernek ve Vakıf Yöneticileri, Bozkır İlçesi'ndeki İdare Müdürleri ile ilk kitabımız "Bozkır Güldestesi" ve bu yeni kitabımız olan "Kültür Diliyle Bozkır" kitaplarımızın meydana gelmesinde moral ve cesaret kaynağımız olan; annem Naciye ÜLKER, eşim Emine ÜLKER, Eski Bozkır Belediye Başkanı Ramazan Sarı ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yılmaz ile Ahmet ile Ahmet Akman, Harita Mühendisi Mehmet Demirel, Mustafa Yaylalı, Ahmet Suat Arı, Müteahhit Mustafa Turgut, Bozkır Özmar Alışveriş merkezi sahibi Mustafa Öztürk, Ali Çelik, Doç. Dr. Mustafa Delican, Doç. Dr. Muhittin Tuş, İlköğretim müfettişi İsmail Ünlüer, Kamil Kayadibi, Şükrü Tuncer, Feryal Altıner, Erol Altıner, Şerife İlkay Ülker, Huriye Olcay Ülker, Nazlı Nur Ülker, Merve Naciye Ülker, Cevdet Şirin, Yunus Yılmaz, Ahmet Nuri Koyuncu, Ramazan Özcan Tüfekçi, Mali Müşavir Mehmet Şahin, Ali Sandal, Recep Erdem, Cafer Yaren, Bekir Tosun, Hasan Nas, Kerim Açık, Foto Lider İşletmecileri Ahmet ve Mehmet Demiray, Hatice Karaburç, Mustafa Çakır, Huriye Süyün, Şevki Ataoğlu, İbrahim Taşpınar, Niyazi Yavuzer, İbrahim Yavuzer, Opr. Dr. Sait Karagül, Ali Osman Abayhan, Ali Erguvan, Murat Saydam, Mehmet Selek, Ahmet Dur, Erol Köse, Zakir Barutçu, Süleyman Günbüz, KonTV yönetim kurulu başkanı Av. Ahmet Özer, Gökhan Atay, Memet Tanrısever, Mustafa Akpınar, Ramazan Altuner, bibliyografya bölümünde listesi yapılmış olan eser sahipleri ve alan çalışmalarımızda rehber olan kaynak ile burada adını zikredemediğimiz diğer emeği geçenlere içtenlikle teşekkürlerimizi arz ediyorum."

Özellikle kitabın ortaya çıkmasında maddi ve manevi en büyük desteği veren; Hukukçu, ressam, müzisyen, fotoğraf sanatçısı, Bozkırlıları ve Konyalıları bir çatı altında toplamayı başararak birlik ve beraberliği her zaman tesis etmiş olan Bozkır Dernekleri Kurucu ve Onursal Başkanı Kayhan Selek Beyefendi'ye minnet ve şükranlarımı sunuyorum" diyen Ali Ulvi Ülker, sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Bu kitabın; bizlerden her alanda daha çok hizmet bekleyen Bozkır için; "Ben"likten uzaklaşıp "Biz"liğe doğru başlayacağımız yeni yolculuğumuza vesile olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

"Kültür Diliyle Bozkır" adlı kitabı temin etme Adresleri:
1- Bozkır Çevresi v Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği
Telsiz Mah. 79. Sok. No:1 Zeytinburnu / İSTANBUL
2- Ali Ulvi ÜLKER
Tel: (0533) 510 84 09 - (0212) 441 48 44
E-Mail: ulker962@nerede.com
3- Avukat Kayhan SELEK
Alman ve Vatan Hastaneler Grubu Hukuk Müşaviri.
Türk Ocağı Caddesi No:3, K:3 CAĞALOĞLU - İSTANBUL
Tel: (0212) 511 09 14 - 526 38 76 - Faks: (0212) 513 87 18"Kültür Diliyle Bozkır" adlı kitaptan alıntılamalar
Çatalhöyük ve çevresinde yaşayan toplumların M.Ö. 9.000 yılları öncesi neolitik devre ait olduğu, dünyanın ilk medeniyetinin buralardan başlayıp dünyaya yayıldığı anlaşılmaktadır. Konya İli'ne bağlı Çumra İlçesi yakınlarında bulunan Çatalhöyük Medeniyetinin ortaya çıkmasına sebep olan Çarşamba Çayı, Bozkır İlçesi'nin tam ortasından geçmektedir. Bu medeniyetin dokuz bin yıllık geçmişinin bulunması, Bozkır ilçesinin de dokuz bin yıllık bir tarihe sahip olduğunun tescili anlamına gelmektedir. Üzerinde dokuz bin yıldan beri çeşitli kültürlerin nefes alıp verdiği toprak olan Bozkır, Konya İli'nin güneybatı bölümünde yer alan Torosların yamacındaki yemyeşil ve şirin bir ilçedir. Ekilip dikilebilir arazisinin yetersiz oluşu, toprağa bağlı veya endüstri manasında bir kuruluşa sahip olalamayışı ilçeyi, dışarıya göç veren bir yer görünümüne sokmuştur. Ülkemizin birçok yerinde yerleşmiş olan gurbetçilerinin sayısı da oldukça fazladır. İlçenin asırlardır bozulmamış nadide tabiat güzelliklerinin yanı sıra çok zengin tarihi bir geçmişi bulunmaktadır. Çatalhöyük Medeniyeti ve sonrasındaki tarihin bilinmeyen aşamalarından geçen Bozkır, yazının icadı ile "antik çağ" dediğimiz M.Ö.'ki 300'lü yıllara kadar gelmiş, bu çağda oldukça önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Homanadeisler, İsaurialılar, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu'yu fetihle görevli Alperenler, Selçuklular Anadolu Türk beylikleri, Osmanlı Devleti ve Karamanoğulları gibi toplum ve devletlere ev sahipliği yapan Bozkır, Osmanlı Devleti zamanında oldukça önem kazanmıştır. Bozkır'ın Osmanlılar zamanındaki önemi, Ord. Prof. İsmail Hakkı Uzunçarşılı'nın; "Bozkır Madeni, çoğu kurşun ve bir miktar da altın ve gümüş bulunmak suretiyle işletilmiştir. Bir ara tatil edilerek tekrar faaliyete geçmiş ise de H. 1200 yılında (M 1786) terk edilip, on sene sonra tekrar işletilmiştir" tespiti ile anlaşılmaktadır.
Bozkır; temiz ve nefis havası, nazlı nazlı akan Çarşamba ve Gökdere Çayı ile Konya İli'nin Mezopotamya'sı olma özelliği, tabiat yeşili renklerle bezeli kasabaları, köyleri ve yaylaları, asırlara şahit eden tarihi ve kültürel tanıklığı ile geçmişte medeniyetlere başkentlik yapmış bir memleket köşesidir. Bozkır; Orta Asya'dan gelen asil soya sahip, kanaatkar, aydın, açık sözlü, çağdaş, dürüst, mert, misafirperver, gurbette olsalar dahi Bozkır'ı hiç unutmayan ve her fırsatta mutlaka Bozkır'a gelmeye çalışan, sakin, ılımlı, saygılı, uyumlu, vefa sadakat sahibi, haksızlığa karşı son derece cesur, tarihine ve kültürüne bağlı sımsıcak insanları, vatan-millet-devlet ve bayrak uğruna toprağa düşmüş mübarek şehitleri ile Anadolu'muzun yemyeşil cennet yörelerindendir. "Havası ve suyu sert, insanı yiğit ve mert, sözü de net" sloganı ile bütün ülkemizde tanınmaya aday Bozkır İlçesi; geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe sahip olduğu ve olacağı tarihi, kültürel ve folklor değerleri ile Konya İli'nin, Türkiye'nin ve dünyanın kültür dairesinde bulunan "Bozkır" etiketli önemli mekanlardan birisi olacaktır. Çünkü; Atatürk'ün açık açık belirttiği gibi; "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Temeli Kültürdür" anlayışını benimsemiş olan Bozkırlılar bu kültür mekanını ve merkezini mutlaka oluşturacaklardır. Bozkır ilçesi Halkbimi'ni oluşturan araştırma ve inceleme sonuçlarının bir araya getirildiği "Kültür Diliyle Bozkır" adlı bu kitabın; Dünyanın en zengin kültürkaynağı olan Büyük Türk Kültürü'ne destek ve katkılar sağlaması temenni edilmiştir. 
Yorumları Oku ( 0 ) Yorum Yap Yazdır Sorun Bildir
Bu makale toplam 2768 kez okunmuştur.
2005 - 2010 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
www.bozkiryildizi.com sitesi Bozkır ve çevresini interaktif ortamda tanıtmayı, misyon ve vizyon edinmiştir.
Danışma Hattı : Gsm : (0535) 592 40 40 E-mail : impectus@gmail.com - info@bozkiryildizi.com